Chcesz kupić sobie markowy zegarek lub sprawić komuś taki prezent? Markowe damskie czy męskie zegarki często są postrzegane jako symbol luksusu, co powoduje, że na rynku obecnych jest wiele podróbek znanych producentów. Jak sprawdzić autentyczność zegarka? Istnieje kilka metod, dzięki którym można rozpoznać, czy ma się do czynienia z oryginałem czy tylko jego falsyfikatem. Poniżej zawartych jest parę wskazówek, jak samodzielnie można sprawdzić, czy zegarek jest oryginalny.
Znaczna różnica w cenie
Pierwszym sygnałem ostrzegawczym może być niewielka cena zegarka. To, co na pierwszy rzut oka wygląda, jak doskonała okazja zakupowa, może w rzeczywistości okazać się zwykłym oszustwem. Nie daj nabrać się na kuszące promocje czy przeceny. To, co wygląda zbyt dobrze, by być prawdziwym, zwykle okazuje się fałszem. W ostatecznym rozrachunku stracisz na tym interesie, wydając pieniądze na nic nie wartą replikę.
Numer referencyjny zegarka
Czym jest numer referencyjny zegarka? To ciąg cyfr, czasem z dodatkiem liter, przypisany do danego modelu zegarka. Numer ten to zakodowane wymiary, kształt i układ poszczególnych części mechanizmu czasomierza. Tym samym numer referencyjny jest różny dla innych zegarków, a zegarki z tego samego modelu oznaczone są identycznym numerem. Na każdym zegarku numer referencyjny umieszczony jest na jego mechanizmie. Jak ta informacja może pomóc w rozpoznaniu autentyczności zegarka? Jak sprawdzić zegarek po numerze? Jest to bardzo proste. Wystarczy porównać cyfry z zegarka, który zamierzasz kupić z numerem referencyjnym danego modelu. Numery te powinny oczywiście być zgodne. Zastanawiasz się, jak zdobyć numer referencyjny danego modelu? Wystarczy zajrzeć do katalogu producenta. W dzisiejszych czasach coraz częściej bazy numerów referencyjnych dostępne są online. Nawet bez wcześniejszego research’u w takiej bazie można wpisać numer zegarka, którego kupno rozważasz, by upewnić się, czy jest on obecny w bazie danej marki.
Nazwa marki
Oszuści sprzedający podróbki renomowanych marek zegarków mogą być bardzo finezyjni i próbować sprzedawać „legalne” repliki, licząc na łatwowierność klientów. Zamiast stosować czysty plagiat, mogą na przykład zmienić jedną literę w nazwie znanej marki, albo dodać do tej nazwy kolejne słowo, napisane następnie na zegarku drobnym druczkiem. To wciąż nieuczciwa praktyka rynkowa, jednak zapewne łatwiej wybrnąć z prawnych kłopotów, stosując takie podejście. Jak się przed tym uchronić? Należy przyglądać się bardzo dokładnie zegarkowi, który zamierzasz kupić. Upewnij się, że nazwę danej marki pisze się właśnie tak, a nie inaczej.
Ciężar zegarka
Zegarki znanych marek wykonane są z najwyższą precyzją. Repliki czasem nieźle to podrabiają, co może sprawiać, że nie jest łatwo odróżnić autentyk od podróbki. Jednak bardzo często podobieństwo ogranicza się do samego wyglądu. Warto przed zakupem wziąć zegarek do ręki i sprawdzić jego wagę. Oryginalne zegarki nie są zbyt lekkie, na co wpływ mają użyte do ich budowy materiały (metale szlachetne, kryształy). Tańsze podróbki najczęściej są zauważalnie lżejsze od swoich odpowiedników.
Głośność
Zegarki markowe są zazwyczaj bardzo ciche, chodzą niemal bezgłośnie. Taki efekt nie zawsze udaje się osiągnąć wyrobnikom podróbek. Dlatego podczas zakupu przyłóż do ucha zegarek i posłuchaj, czy nie usłyszysz w zbyt głośno tykającym mechanizmie znamion oszustwa.