Jak często należy serwisować zegarek mechaniczny

Jak często serwisować zegarek mechaniczny Ile to kosztuje

Zegarek jest urządzeniem mechanicznym, które powinno być regularnie serwisowane. Przeciętne mechanizmy składają się z około 60-80 części (w większości ruchomych), które nieodpowiednio serwisowane bardzo szybko się zużywają. Zegarki mechaniczne zaprojektowane są w taki sposób, aby działały przez bardzo długi czas, praktycznie bez przerwy, jednak z biegiem czasu są coraz bardziej wrażliwe na różnorakie uszkodzenia. W związku z tym trzeba się przed nimi zabezpieczać.

W jaki sposób przeprowadzić profesjonalny serwis zegarka?

Serwis zegarka u osób niedoświadczonych powinien odbywać się bezpośrednio u zegarmistrza, który posiada w tym zakresie wprawę oraz dysponuje różnymi narzędziami, potrzebnymi w trakcie serwisowania. Zdecydowanie najważniejsze w tym wszystkim są:

  • smary
  • oliwa

Po pewnym czasie należy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób chodzi zegarek. Nawet zastosowanie najdroższych i najbardziej znanych smarów i oliw pozwoli na utrzymanie podstawowych właściwości na jedynie 5-6 lat. Po tym czasie zegarki narażone są na liczne uszczerbki, dlatego należy je naoliwić i nasmarować. Oczywiście nie mogą to być pierwsze z brzegu produkty, trzeba je idealnie dobrać do posiadanego modelu zegarka, tak aby samemu go nie uszkodzić.

Zegarki, które chodzą na sucho, szybko się zużywają, przez co wśród ich właścicieli zajdzie konieczność wymienienia ich na nowe. Nie warto do tego dopuszczać, odpowiednio dbając o mechanizm w zegarku. Odpowiednie smarowanie może sprawić, że zegarek będzie działał poprawnie przez co najmniej kilkadziesiąt lat, jednak brak serwisowania doprowadzi do tego, że już po kilku latach trzeba będzie go wymienić.

Jak często powinno się serwisować zegarek i ile to kosztuje?

Osoby niemające pojęcia o tym, jak często serwisować zegarek, powinny udać się do doświadczonego zegarmistrza, zanim zepsują coś w swoich cennych urządzeniach mechanicznych. Serwis zegarków będzie w tym przypadku zdecydowanie najlepszym wyborem, ponieważ zegarek mechaniczny zostanie tam naoliwiony i nasmarowany, w odpowiednich miejscach. Jeśli ktoś chce odpowiednio zadbać o własny zegarek, powinien chronić go przed:

  • wodą,
  • wilgocią,
  • zmiennymi temperaturami.

Mechanizmy zawarte w zegarkach na pewno zachowają dzięki temu długą żywotność. Zegarki powinno nosić się każdego dnia, nie można odstawiać ich na bok, ponieważ mechanizmy lubią działać bez przerwy, i to należy im umożliwić. Im więcej przerw, tym większe ryzyko wystąpienia niepożądanych usterek technicznych.

Regularne serwisowanie zegarków jest więc strzałem w dziesiątkę, chociaż to, co jaki czas warto udać się do zegarmistrza, zależy od posiadanego modelu. Można udać się do niego przynajmniej raz w roku lub na dwa lata, aby sprawdził stan techniczny zegarka i poziom jego naoliwienia. Dzięki temu zainteresowani zabezpieczą się przed jego nadmiernym zużywaniem. Nie mając pojęcia, jak długo chodzi zegarek automatyczny, lepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów, zanim popełni się jakiś rażący błąd, od którego nie będzie już odwrotu. Koszt serwisowania zegarka może wynieść nawet kilkaset złotych, chociaż jak już zostało wspomniane, zależy to przede wszystkim od jego rodzaju i modelu.